طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

زرشك

  • مشاهده در قالب PDF

اسم من «زرشك» است!

غم و غصه و بى اشتهايى را از بين مى برم براى تقويت هاضمه از من استفاده كنيد درمان تنگي نفس هستم و صفرا را مى برم خون را تصفيه مي‌كنم ريشه من داروى ضد تب است برگهاى درخت من داراى مقدار زيادى ويتامين«C» بوده....

 

معرفي زرشك

فارسى من «زرشك» است، به من «زاج» و «زرتك» هم گفته اند. در زبان علمي مرا « Barberry » مي‌نامند و به زبان علمي مرا « Berberis » قيد كرده‌اند من در دامنه كوه ها نزديك به آب مى رويم. نوعى از من كه در خراسان و نزديك شيروان مى رويد، بدون دانه است و به آن زرشك پلويى گويند. چون با آن زرشك پلو درست مى كنند و اين نوع زرشك در خارج از ايران ديده نشده است، در كتب گياه شناسى قديم مرا «امبرباريس» و «برباريس» خوانده اند. اين يك لغت بربرى است و نام لاتينى من هم «بربريس» است.

تركيبات و خواص زرشك

در تمام قسمت هاي گياه من آلكالوئيدهاي بربرين Berberine ، اكسياكانتين Oxyaconthine ، بربامين  Berbamine وجود دارد . مقدار آلكالوئيد در پوست ريشه من بيشتر از قسمت هاي ديگر اين گياه است ميوه من داراي مقدار كمي مواد قندي ،  اسيد ماليك و اسيد تارتاريك و مقداير صمغ مي باشد . زرشك گونه هاي مختلف درد كه مهم تر از همه آنها دو نوع است كه يكي بنام زرشك بي هسته و ديگري زرشك با هسته (داراي دو هسته) ميباشد .

از برگ درخت زرشك غافل نشويد

برگهاى درخت من داراى مقدار زيادى ويتامين«C» بوده و درمان رقيق شدن خون است.

آب زرشك بسيار خنك است، صفرا بر است و حرارت معده و كبد را فرو مى‌نشاند و براى بازشدن كبد و درمان استسقا و سردى احشاء و معالجه اسهالى كه از ضعف كبد و يا به سبب زيادى بلغم باشد، نافع است جهت تقويت هاضمه، با زعفران تجويز مى شود. با آب افسنتين جهت معالجه بزرگى كبد و سختى ادرار توصيه شده است. از رنگ قرمز من در رنگرزى استفاده مى شود.

طرز تهيه معجون يا ترياق كبير براي رفع سموم از بدن

آب مرا با آب سيب به مقدار مساوى مخلوط كرده و معادل نصف آب من آب ليمو اضافه كرده، و به آن مقدار شكر افزوده و به قوام آورند تا بسته شود. معجونى بدست مى آيد كه پادزهر سموم، مخصوصا ضد سم افعى است و ترياق كبير را نيز به همين دستور درست مى كردند و به آن مقدارى مرواريد محلول در آب ترش ترنج مى افزودند.

اين معجون علاوه بر خاصيت پادزهرى كه دارد، درمان تنگي نفس و غش ‍ بوده، غم و غصه و بى اشتهايى را از بين مى برم. دانه هاى من به تنهايى يا مخلوط با ادويه مناسب جهت زخم معده و دل درد و اسهال تجويز شده است. مقدار خوراك آب من تا صد گرم و از دانه هاى من تا 45 گرم است.

ترك اعتياد با ريشه درخت زرشك

براى معالجه كسانى كه با ترياك مسموم شده اند، معمولا از جوشانده ريشه درخت من استفاده مى كنند و نيز براى ترك ترياك مى توان از آن استفاده كرد.

خانم هايى كه دوره ى يائسگى آنها نزديك است و آنهايى كه اختلالات رحمى دارند توصيه كنيد كه از خوردن من غفلت ننمايند.

معرفي قره قاط

اسم تركى من «قره قاط» است به من قراقات و قراطاط هم گفته اند، عده‌اى از گياه شناسان قديم ايران از جمله بغدادى مرا نوعى زغال اخته و عده اى ديگر نوعى زرشك مى دانند، ولى جديدا مرا در خانواده‌ى زغال اخته قرار داده اند. به علت داشتن جوهر مازو در نقاشى و رنگرزى و چرمسازى هم از من استفاه مى كنند. تمام خواص زرشك و زغال اخته در من جمع است.

خواص قره‌قاط

چربى خون را پايين مى آورم - فشار خون را كم مى كنم و براى معالجه مرض قند نيز توصيه شده ام. در زبان تركى قره قات به معنى چوب سياه است، به اين جهت به ريشه ى خولنجان كه داراى رنگى تيره است قره غات هم مى گويند. البته بين قره قاط و خولنجان هيچگونه شباهت و بستگى نيست و حالا اجازه فرماييد خولنجان هم خود را به شما معرفى كند. من زيادى اوره و كوليت(ورم قولون) را معالجه مى كنم

معرفي خولنجان

اسم من خولنجان است و دو نوع دارم، خولنجان بزرگ و خولنجان كوچك. قسمت مورد استفاده من زيرزمينى است كه عده اى به غلط آنرا ريشه تصور كرده اند. به اين ساقه زيرزمينى عده اى قره غات هم مى گويند و به زبان فرنگى مرا گالانگا صدا مى كنند. فارسى من «خسرودارست». رنگ من سرخ تيره و طعم من تند و معطر است.

خواص خولنجان

من مقوى معده و روده ها هستم. اشتها به غذا و شهوت را زياد مى كنم. به علت داشتن مواد صمغى سينه را نرم و صدا را باز مى كنم. بوى بد بدهان را از بين مي‌برم. درد كمر را تسكين داده، و ضد نفخ مى باشم. ترشى معده را از كم مى‌كنم و از زيادى ادرار جلوگيرى مى كنم. در طب سنتى ايران براى خنازير و سرطان و سياتيك مرا تجويز مى كردند. نگاهداشتن تكه ى كوچكى از من زير زبان از لكنت آن مى كاهد و براى زود حرف زدن اطفال نيز از من استفاده مى كردند. 5/2 گرم ساييده من با چهل گرم شير تازه جوشيده، جهت تحريك شهوت تجويز مى شود. ماليدن من با روغن زيتون كك و مك را از بين مى برد. عرق من بادشكن مى باشد. زياده روى در خوردن من براى سينه و حجاب حاجز مضر بوده، و باعث بند آمدن ادرار است.

منبع: دكتر غياث‌الدين جزايري، زبان خوراكيها

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

68امروزmod_vvisit_counter
1189دیروزmod_vvisit_counter
3982این هفتهmod_vvisit_counter
8129هفته گذشتهmod_vvisit_counter
21520این ماهmod_vvisit_counter
28772ماه گذشتهmod_vvisit_counter
750495کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 30 آبان 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج