طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

علف مرغ

  • مشاهده در قالب PDF

اسم من « علف مَرغ» است!

خون را تصفيه مى‌كنم. دشمن سرسخت سنگ كليه و مثانه هستم. براى معالجه يرقان و نقرس مرا توصيه كنيد. شيره ساقه مرا براى رفع سرفه مصرف كنيد. اختلالات معده را از بين مى برم. بذر مرا براى جلوگيرى از قى و اسهال تجويز كرده اند و...

معرفي مَرغ گياهي

من مَرغ هستم، همان مَرغى كه در مرغزار مى‌رويد نه آن مُرغى كه همسر خروس است. در فارسى به من بيدگياه - بيد گياه كرك - جوداش، علف قوشك هم گفته‌اند. در كتاب‌هاى قديم از من به نام‌هاى ثيل - ابريق اوتى - عرق النجيل - خومه - فرز - فرزد - مرج و سبزه چمن ياد شده است.

مشخصات مَرغ

من معمولا در مناطق متعدله از جمله ايران در كنار جويها و زمينهاى نمناك روييده و توليد چمن مى كنم و از چمنهاى اصيل ايرانى هستم. سرعت انتشار من به قدرى زياد است كه تمام سطح مزارع را ميگيرم اخيرا براى محكم كردن اطراف جويها در بلوچستان مرا به آن استان برده و كاشتند و من در آنجا شروع به رشد و تكثير كردم، بطورى كه مجال رشد به ديگر گياهان ندادم و روى اين اصل مدت‌ها كوشيدند تا مرا كنده و از بين برند.

گلهاى من در فاصله خرداد و تيرماه ظاهر مى شوند و سبز رنگ بوده و به شكل سنبله مى باشد و شما در تهران هم مرا در كنار جويها مى بينيد. قسمت مورد استفاده من بيشتر ساقه ى زيرزمينى من است كه عده اى به غلط آنرا ريشه مى دانند، برگ و ساقه هوايى من بى مزه و ساقه زيرزمينى من كمى شيرين - تند و گس است، اين ساقه زيرزمينى دو درصد قند، كمى لعاب و چند تركيب دارويى دارد، سيد ضياء الدين طباطبايى مرا در باغ الهيه كاشته بود و به مبتلايان سنگ مثانه مجانا مى‌داد.

خواص مرغ

ساقه هوايى مرا براى چرندگان بگذاريد، زيرا آنها آنرا با ولع مى خورند و براى استفاده دارويى به سراغ ساقه زيرزمينى من برويد. اين ساقه ها داراى گره هايى هستند كه فاصله آنها 2 تا 3 و حتى چهار سانتى متر است. رنگ آنها زرد و كمى شيرين و لعابدار مى باشد. اين ساقه ها داراى چند عامل دارويى املاح و پتاسيم است و به علت داشتن پتاس ادرار را زياد مى كند. خون را تصفيه مى نمايد و قلب را تقويت مى كند. زيادكننده عرق و نرم كننده ى پوست مى باشد. پس بهتر است شما اين ساقه ها را در آورده، شسته و ريشه هاى آنها را كنده و خشك كنيد و در موقع لزوم از آنها استفاده كنيد. اگر اين ساقه ها را با مقدارى ريشه شيرين بيان دم كنيد، درمان خوبى براى رفع خشكى زبان و تقويت دستگاه دفع ادرار و معالج قولنج كبدى و سنگ كليه و مثانه است. عصاره اين ساقه هاى زيرزمينى براى مبتلايان به مرض قند مفيد است. از اين ساقه ها به صورت جوشانده و دمكرده بيست در هزار مى توان استفاده كرد. شيره برگ و ساقه هاى جوان هوايى من در قولنج كبدى، يرقان و سنگهاى صفراوى سودمند مى باشد.

آشاميدن جوشانده ساقه‌هاى زيرزمينى من براى پيچش شكم و زخم ها و التهابات مثانه و سختى ادرار و خرد كردن سنگهاى داخلى مفيد مى‌باشد. اين جوشانده در تبهاى شديد و بيمارى سل تجويز شده و بسيار نافع است، ضماد ساقه زيرزمينى من جهت التيام زخمهاى تازه و ورمهاى گرم و جلوگيرى از آبريزش بينى تجويز شده است. ضماد خاكستر گياه من جهت بند آوردن خون بواسير و فرو بردن ورمها و بهبود زخم هاى چركى و خونى سودمند مى باشد.

بذر من نيز پيشاب آور بوده از قى و اسهال جلوگيرى مى كند و براى سنگهاى داخلى و التيام زخم ها و رفع التهابات نافع است. من براى كليه ى امراض كه نتيجه كمى ترشح غدد داخلى باشد، مفيد مى باشم و در بيماريهاى كبدى، يرقان و نقرس مرا توصيه كرده اند. حساسيت هاى مزمن و اختلالات هاضمه و امراض جلدى با نوشيدن جوشانده ى من برطرف مى شوند. براى درمان بُرنشيت كهنه، شيره ساقه مرا بگيريد و روزى سه قاشق چايخورى نوش ‍ جان كنيد، شيره و ساقه و برگ تازه من خاصيت نرم كننده دارد و سرفه هاى پى در پى را معالجه مى كند و ضد ورم مى باشد. سى گرم از ساقه زيرزمينى خشك من در يك ليتر آب و هشت گرم ريشه شيرين بيان و مقدارى پوست ليمو براى كليه اختلالات معدى، يبوست و نفخ مفيد است.

منبع: زبان خوراكيها- دكتر غياث‌الدين جزايري

آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 03 خرداد 1391 ساعت 15:54

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

558امروزmod_vvisit_counter
738دیروزmod_vvisit_counter
6997این هفتهmod_vvisit_counter
7445هفته گذشتهmod_vvisit_counter
23294این ماهmod_vvisit_counter
22499ماه گذشتهmod_vvisit_counter
723497کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 03 آبان 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج