طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

بنه

  • مشاهده در قالب PDF

من «بنه» هستم!

من ميوه ى درخت سقز(بنه) هستم! انواع و اقسام دارم. به ميوه پيوندى من گلخك و به نوع ترش من بنشته گويند، و در شيراز ماست بندان آنرا با ماست مخلوط مى‌كنند، تا خوش و بو و گوارا شود. گل درخت من قرمز است. در رنگرزى از آن استفاده مى‌شود. پسته را به تنه من پيوند مى­زنند تا محصولى درشت و خندان بدست آورند...

معرفي بنه

در فارسى اسم من «بن» و «بنه» مى­باشد و عده اى هم به آن پسته ى وحشى مى­گويند. در زبان تركى به ميوه ى من «چاتلانغوش» و «چتلانغوچ» است و سابقا در تهران زياد مصرف داشت. اعراب به ميوه درخت من حب الخضراء لقب داده­اند، و چنانچه مرا به درخت پسته پيوند كنند، ميوه­ى من درشت شده و گلخنك ناميده مى شود.

درخت من دير خزان مى كند و از تنه ى آن بطور طبيعى، يا با دادن شكاف صمغى خارج مى­شود كه به آن در فارسى سقز و در عربى بطم گويند. در بلوچستان ميوه درخت مرا كوبيده و با آن حلوا درست مى­كنند و معتقدند كه بهترين مقوى اعصاب و شهوت است. در خوزستان و ساير استان­هاى جنوبى، دانه هاى ميوه ى مرا در ظرفى پر از آب نگاهدارى مى كنند تا خشك نشود. درخت من در جنگلهاى خشك فارس كرمان - بلوچستان - يزد - لرستان - كردستان و ارتفاعات الموت و كوه هاى پنجگانه مي‌رويد.

از دوستان كبد و طحال هستم. شهوت را زياد مى نمايم. زهكش كليه و ريزكننده سنگها هستم، اخلاط سينه و ريه را پاك مى­كنم، خارج كننده ى اقسام كرم معده بوده و پيشاب را زياد مى نمايم. خون قاعده و بواسير را كه بسته شده باشد باز مى­كنم. باد شكن- ضد فلج و لغوه بوده، سرفه و خفقان را تسكين مى­دهم. مسكن درد كمر - درد پشت و درد قولنج هستم. ميوه­ى مرا جهت درمان غش و استسقاء تجويز كرده اند. مخلوط با بادام و شكر جهت چاق شدن بدن و باز شدن ادرار و با سركه جهت سر درد و تنقيه­ى جگر و گزيدن افعى و رتيل نافع مى­باشم. اگر ميوه ى مرا داخل نان كنند، از تخمير آن در شكم جلوگيرى مى­كنم و به هضم آن كمك مى­نمايم. زياده روى در خوردن من باعث زخم شدن دهان و كم اشتهايى است.

ضماد من درمان ورم ها و زخم هاى سخت است. ماليدن ميوه كوبيده ى من بر پوست بدن باز كننده ى رنگ و نيكويى رخسار است و در صورتى كه مدتى آن را بر محل ماه گرفتگى بمالند، به تدريج رنگ آن را زايل مى نمايد. ميوه­ى من داراى ويتامين­هاى «A» و اقسام «B» و « D» مى­باشد و به همين جهت مقوى اعصاب بوده و ترك لب را معالجه و از شبكورى جلوگيرى مى­كند. نرمى استخوان را درمان مى­نمايد. اگر ميوه­ى مرا كمى سوزانده و آن را بر محل گرى بمالند، باعث روياندن مو مى­شوم. مخصوصا در مورد طاسى سر اثر بيشترى دارم و چنانچه برگ درخت مرا كوبيده و بر محل ريزش مو بمالند، باعث روييدن مو شده و مو را دراز نگاه مى­دارم. بخور پوست درخت من جهت گريزاندن حشرات آزموده شده....و در صنعت داروسازى با صمغ آن پمادى درست مى كنند كه ماليدن آن بر بدن از گزش پشه جلوگيرى مى نمايد. جوشانده پوست درخت من با مصطكى جهت فلج - لغوه - كزاز - رعشه - ورم مفاصل و پاك كردن لكه هاى ضربه از پوست مفيد است. كوبيده ى برگ من با آب خضاب خوبى است و با سر كه و روغن جهت روياندن، نرم كردن و دراز نگاهداشتن مو مفيد است.

سقز

صمغ درخت من كه سقز نام دارد، مقوى معده بوده، و به هضم غذا كمك مى­كند و با آن سقزهاى تجارتى را مى سازند. پيشاب آور و محرك اشتها است و با محلول الكلى آن در صنعت نوعى ورنى فسادناپذير ساخته مى­شود. ضماد آن كه با پيه ذوب مى­شود جهت رفع كجى و تركيدن ناخن و درمان شقاق مزمن(ترك نشيمنگاه) مى­باشد. مخصوصا اگر كمى شنجرف به آن اضافه شود. صمغ درخت من مخلوط با روغن زيتون جهت بر طرف كردن و رمها و ترك پوست و خارش آن سودمند مى­باشد. مقدار خوراك سقز پنج گرم مى­باشد. اهالى بلوچستان و استانهاى جنوبى كه از ميوه من استفاده مى­كنند، در برابر امراض بزرگ مثل سرطان در امان مى­باشند. و اگر دسترسى به ميوه­ى من نداريد، از ترشى من كه به چاتلانغوش معروف است استفاده كنيد.

منبع: زبان خوراكيها- دكتر غياث‌الدين جزايري

 

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

441امروزmod_vvisit_counter
823دیروزmod_vvisit_counter
4899این هفتهmod_vvisit_counter
7444هفته گذشتهmod_vvisit_counter
28640این ماهmod_vvisit_counter
22499ماه گذشتهmod_vvisit_counter
728843کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 09 آبان 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج