طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

مرزنگوش

  • مشاهده در قالب PDF

مرزنگوش

ماليدن من با حنا در تسكين سر درد اثرى نيكو دارد، برگ و سرشاخه هاى من اسانس فراوان دارد و در داروسازى از آنها استفاده فراوان مى شود، برگ من علاوه بر معطر كردن اغذيه سبب آرامش خاطر بوده، كينه و حسد را از بين مى‌برد.

 

معرفي مرزنگوش

فارسى من مرزنگوش و معرب آن مرزنجوش است. اعراب به من سرمق و عنقر مى‌گويند. در زبان علمي مرا Origanum majorana مي‌نامند. من از اقسام قوى سوسنبر هستم. بوييدن من و نوشيدن جوشانيده من دماغ را باز مى كند و سر درد را برطرف مى كند و ماليخوليا را درمان مى‌نمايد و معالج زكام و آبريزش بينى است. بوييدن من مستى را كم مى‌كند و رفع خمارى مى نمايد و گرفتگى سوراخهاى بينى را باز مى نمايد.

عطر مرزنگوش

از اسانس من در صنعت براى معطر كردن صابون استفاده مى شود. يك نوع من كه به نام مرزنگوش افريقايى معروف است در نواحى خشك ايران و اروپا و افريقا مى رويد، و در ايران به آويشن كوهى معروف است.

ارسطو خواص زيادى را به آن نسبت داده كه مهمترن اين خواص تقويت معده، بادشكن، معرق و ضد تشنج است.

از نظر پزشکی مرزنجوش سرشار از فلانوئیدها، تانن‌ها و گلیکوزیدهای فنولیک است و طبق گزارش‌های علمی دارای خواص آنتی‌اکسیدان و ضدمیکروبی قوی بر ضد عوامل پاتوژن انسانی و نیز عوامل فساد مواد غذایی است، در نتیجه مصرف آن برای تقویت بدن در برابر عفونت‌ها بسیار موثر است.

همچنین تاکنون بررسی‌های بسیاری در مورد خواص بیولوژیک، فارماکولوژیک و آنالیز ترکیبات مرزنجوش انجام شده است و اثرات مثبت آن بر درمان برخی بیماری‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

طبع مرزنجوش گرم و خشک است و در طب سنتی از مرزنجوش برای تسکین اعصاب و رفع بی‌حوصلگی، تخفیف شدت افسردگی، کمک به درمان سر درد، بیماری حرکتی، نفخ شکم، قولنج کودکان، تهوع، درد مفاصل و عضلات، سرفه و درمان سرماخوردگی استفاده می‌شود.

گیاه مرزنجوش همچنین به‌عنوان یک ادکلن طبیعی نیز شهرت دارد و از گذشته برای برطرف کردن کک‌و‌مک استفاده می‌شده است.

منبع: دكتر غياث الدين جزايري

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 25 اردیبهشت 1391 ساعت 08:46

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

283امروزmod_vvisit_counter
923دیروزmod_vvisit_counter
5120این هفتهmod_vvisit_counter
8129هفته گذشتهmod_vvisit_counter
22658این ماهmod_vvisit_counter
28772ماه گذشتهmod_vvisit_counter
751633کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 01 آذر 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج