طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel
خطا
  • JFolder::create: Could not create directory
  • JFolder::create: Could not create directory
  • JFolder::create: Could not create directory
بسم الله الرحمن الرحیم:الهی عجل لولیک الفرج مع العافیه والنصر. قال النبي صلى الله عليه وآله :« ما انزل الله من داء الاّ انزل له دواء » خداوند متعال بيماري را نفرستاده مگر آنكه داروي آنرا هم فرستاده.‌‌ عن النبي صلى الله عليه وآله: «الذي انزل الداء انزل الشفا» خداوند همراه درد شفاء آنرا فرستاده. عن النبي صلى الله عليه وآله:« تداودا فان الذي انزل الداء،انزل الدواء» بيماريهايتان را معالجه نمائيد،خداوندي كه درد را داده، داروي آن را هم داده است. عن النبي صلى الله عليه وآله: « ما خلق الله داء الاّ‌ˈ و خلق له دواء الا‌السّام» خداوند متعال درد را نيافريده مگر آنكه براي آن دوا آفريده مگر مرگ. عن الامام اميرالمؤمنين علي عليه السلام: ليس من داء الاّˈ و هو من داخل جوف الا الجراح والحمي ريشه بيماري از داخل بدن است مگر زخم و تب. قال الرضا عليه‌السلام: « اعلم ان الله عزوجل لم يبتل العبه ببلاء (بداء) حتي جعل له دواء يعالج به ، ولكل صنف من الداء صنف من الدواء و تدبير و نعت» بدان كه خداوند عزوجل بنده اي را به بيماري مبتلا نمي‌كند مگر اينكه يك شيوه درماني ( دواء ) برايش نهاده و براي هر گروه از بيماريها يك طرح و شيوه درماني خاص قرار داده است./

مقالات

left direction
right direction

مرزنگوش

  • مشاهده در قالب PDF

مرزنگوش

ماليدن من با حنا در تسكين سر درد اثرى نيكو دارد، برگ و سرشاخه هاى من اسانس فراوان دارد و در داروسازى از آنها استفاده فراوان مى شود، برگ من علاوه بر معطر كردن اغذيه سبب آرامش خاطر بوده، كينه و حسد را از بين مى‌برد.

 

معرفي مرزنگوش

فارسى من مرزنگوش و معرب آن مرزنجوش است. اعراب به من سرمق و عنقر مى‌گويند. در زبان علمي مرا Origanum majorana مي‌نامند. من از اقسام قوى سوسنبر هستم. بوييدن من و نوشيدن جوشانيده من دماغ را باز مى كند و سر درد را برطرف مى كند و ماليخوليا را درمان مى‌نمايد و معالج زكام و آبريزش بينى است. بوييدن من مستى را كم مى‌كند و رفع خمارى مى نمايد و گرفتگى سوراخهاى بينى را باز مى نمايد.

عطر مرزنگوش

از اسانس من در صنعت براى معطر كردن صابون استفاده مى شود. يك نوع من كه به نام مرزنگوش افريقايى معروف است در نواحى خشك ايران و اروپا و افريقا مى رويد، و در ايران به آويشن كوهى معروف است.

ارسطو خواص زيادى را به آن نسبت داده كه مهمترن اين خواص تقويت معده، بادشكن، معرق و ضد تشنج است.

از نظر پزشکی مرزنجوش سرشار از فلانوئیدها، تانن‌ها و گلیکوزیدهای فنولیک است و طبق گزارش‌های علمی دارای خواص آنتی‌اکسیدان و ضدمیکروبی قوی بر ضد عوامل پاتوژن انسانی و نیز عوامل فساد مواد غذایی است، در نتیجه مصرف آن برای تقویت بدن در برابر عفونت‌ها بسیار موثر است.

همچنین تاکنون بررسی‌های بسیاری در مورد خواص بیولوژیک، فارماکولوژیک و آنالیز ترکیبات مرزنجوش انجام شده است و اثرات مثبت آن بر درمان برخی بیماری‌ها مورد توجه قرار گرفته است.

طبع مرزنجوش گرم و خشک است و در طب سنتی از مرزنجوش برای تسکین اعصاب و رفع بی‌حوصلگی، تخفیف شدت افسردگی، کمک به درمان سر درد، بیماری حرکتی، نفخ شکم، قولنج کودکان، تهوع، درد مفاصل و عضلات، سرفه و درمان سرماخوردگی استفاده می‌شود.

گیاه مرزنجوش همچنین به‌عنوان یک ادکلن طبیعی نیز شهرت دارد و از گذشته برای برطرف کردن کک‌و‌مک استفاده می‌شده است.

منبع: دكتر غياث الدين جزايري

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 25 اردیبهشت 1391 ساعت 08:46

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

497امروزmod_vvisit_counter
1418دیروزmod_vvisit_counter
1915این هفتهmod_vvisit_counter
7181هفته گذشتهmod_vvisit_counter
13499این ماهmod_vvisit_counter
6759ماه گذشتهmod_vvisit_counter
633008کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 06 مرداد 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج