طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

نخود

  • مشاهده در قالب PDF

اسم من «نخود» است!

من يكي از حبوبات مغذي و انرژي زا و پر مصرف هستم  پوست را ضد عفونى مى‌كنم، ضماد من با عسل، زخم و جراحات سرطانى را باز مى­كند، طبق دستور مرا مصرف كنيد تا جوانى از دست رفته را باز يابيد. با روغن زيتون اگر مخلوط شوم موى سر را تقويت مى­كنم و صدها خاصيت ديگر دارم كه كمتر كسى از آن ها باخبر است...

 

 

 

روايات معصومين درباره خواص نخود

الامام الصادق عليه‌السلام: وقَد ذُكِرَ عِندَهُ الحِمَّصُ فَقالَ: هُوَ جَيَّدٌ لِوَجَعّ الظَّهرِ./    دانش‌نامه احاديث پرشكي صفحه 292

امام صادق عليه‌السلام فرمود: هنگامي كه نزد ايشان از نخود نام بردند فرمود:  براي دردكمر سودمند است.

عن نادر الخادم: كانَ أبوالحسن عليه‌السلام يَأكُلُ الحِمَّصَ المَطبوخَ قَبلَ الطَّعامِ وبَعدَهُ./    دانش‌نامه احاديث پرشكي صفحه 292

به نقل از نادر خدمت‌گزار امام صادق عليه‌السلام پيش و پس از غذا نخود پخته مي‌خورد.

..............................................................................................................................

حال كه به قسمتي از روايات درباره نخود واقف شديد نظر عزيزان را به فوائد آن جلب مي‌نماييم:

معرفي و مشخصات نخود

با اينكه من نخود هر آشى مى‌باشم، از دوستان قديمى شما مى باشم. اعراب به من «حمص» و «هوجيد» گفته‌اند در زبان انگليسي مرا « Chickpea » مي‌نامند و به زبان علمي مرا « Cicer arietinum » قيد كرده‌اند و در فارسى به بو داده‌ى من نخودچى گويند - دانه هاى نارس مرا به عنوان نخود سبز مى فروشند و لپه سبز مرا لپه سبز مى گويند. برگهاى تازه و خشك من علوفه خوبى براى حيوانات است.

انواع نخود

من مثل باقلا و لوبيا از حبوبات غذايى هستم و داراى انواع و اقسام مى باشم. بهترين نوع من نوع سفيد درشت و سبز است. نوع وحشى من كمى تلخ است و كمتر به آن توجه مى شود. يك نوع سياه هم دارم كه به نخود سياه معروف شده، و چون كمياب است. وقتى بخواهند كسى را مدتى سر در گم كنند، آن را به دنبال نخود سياه مى فرستند - غلاف دانه هاى من داراى ترشحى ترش است، كه معمولا اين ترشى شب به صورت تبخير از آن خارج مى شود و چون پارچه اى روى آن بيندازند، و صبح آن را بفشارند، آب ترشى از آن خارج مى شود و به همين جهت است كه آن را شبنم نخود گويند - اين ترشى در يك نوع من كه اطراف يزد به عمل مى آيد زياد است و از آن گرد ترشى به نام گرد نخود مى‌گيرند كه چاشنى غذا مى باشد. اين گرد داراى اسيدهاى مختلف مخصوصا اسيد اگزاليك است. لذا خوردن آن براى كسانى كه كليه خوب ندارند، و همچنين كسانى كه مبتلا به سنگ مى باشند خوب نيست.

تركيبات شيميايي نخود

من سرشار از پروتئين- مواد قندي- كلسيم- فسفر- آهن - سديم – پتاسيم  و انواع ويتامين‌هاي « A » - « B » - « 1B » - « 2B » - « 3B » - « C » مي‌باشم و همچنين داراي مقدار بسيار كمي آرسنيك ، اسيد اگزاليك ، اسيد استيك و اسيد ماليك و املاح كميابي نظير بر ، ليتيوم و مس هستم . ضمنا داراي موادي مانند لسيتين ، گالاكتان ، ساكاروز ،‌دكستروز و سلولز در من وجود دارد.

خواص نخود

دانه هاى من پاكسازي كبد را انجام مي‌دهد - سپرز و كليه است - ضد عفونى كننده پوستى و جهت جرب چركى و جوشهاى پوستى مفيد است - ضماد آن اورام را نرم مى كند و براى فرو بردن ورم بناگوش تجويز مى شود.

ضماد من با عسل جهت باز كردن زخم و جراحات سرطانى توصيه شده است. خوردن نوع زودپز من ملين شكم است - حرارت بدن را زياد مى كند خونساز بوده و قدرت غذايى آن بيشتر از حبوبات است. پخته آن در شير تازه جهت باز شدن گرفتگى آواز مفيد است. مشروط بر آن كه همراه با تب نباشد و چون با تب باشد، بهتر است آن را با آب پخته و ميل نمايند. چنانچه دانه هاى مرا يك شب در سركه خيس كرده و صبح ناشتا ميل نمايند، و در آن روز غذاى ديگرى نخورند، كرم معده را خواهد كشت - آب پخته من با كمى نمك ليزى معده را از بين مى برد. مدر است، خوردن دانه هاى پخته من بين طعام بر هضم آن كمك مى كند، و چون با من حليم بپزند و با سركه بخورند، و در آب جوشانيده من بنشينند جهت درمان درد نشيمنگاه و پاك كردن رحم و اخراج كرم شكم نافع است و چون مرا در آب خيسانده، و خام بخورند و آب خيسانده آنرا با عسل شيرين كرده، بالاى آن بنوشند جهت برگشت جوانى و شهوت ماءيوسان بى نظير است، خوردن نخود گرم قبل از سرد شدن جهت بواسير خونى آزموده شده است. مضمضه و نوشيدن آب خيسانده سبز تازه من، جهت از بين رفتن ورم لثه و درد دندان نافع است و روغن نخود كه از جوشاندن من در روغن زيتون بدست مى آيد، مقوى مو و شهوت مى باشد و جهت تسكين درد دندان و دردهاى سرد و جذام بسيار مفيد است. خوردن دانه ى من جهت امراض ‍ نامبرده و باز شدن رنگ رخسار و آواز و ماليدن من جهت تقويت قوه باه مفيد مى باشد. ضماد من جهت پاك شدن خال هاى سفيد و سياه و كك و مك و امثال آن مفيد است. اگر آب خيسانده مرا به صورت بماليد رنگ رخسار را باز مى كند و شخص را خوش آب و رنگ مى نمايد - جوشانده نوع سياه من، براى زنان آبستن خوب نيست. زيرا مسقط جنين مى باشد. اين جوشانده خردكننده سنگ هاى كليه و مثانه است و نخود سياه در جميع احوال قوى تر از نوع سفيد است، مخصوصا پادزهر خوبى است. اين نخود جهت استسقاء يرقان «هپاتيت» و كيسه ى صفرا تجويز مى شود. بادشكن بوده، و براى مبتلايان به جذام بسيار نافع است. ضماد اقسام من جهت برطرف كردن زردى چهره و كچلى فاووس(نوع كچلى كه سر را طاس مى كند) و خارش ‍ پوست و امراض مفاصل و تقويت مو نافع است. زياده روى در خوردن من مضر رحم و مثانه است، تازه ى من دير هضم و نفاخ است، و براى رفع نفخ آن مى توان از زيره استفاده كرد. خوردن آب بعد از من مضر است، وقتى گوشت را با آب نخود مى پزيد به پختن گوشت كمك كرده، و آنرا نرم مى كند. چون قسمتى از لباس خون آلود شود، شستشوى آن با نخود لكه هاى خون را پاك مى كند اگر 10 گرم مرا بكوبند و با گلاب داغ ضماد نمايند، درد پشت را تسكين ميدهم. برگهاى نخود داراى اسيد اگزاليك و جوهر ليمو است، و دم كردن آن پيشاب آور است.

مشخصات نخود سبز

تازه و سبز من سرشار از ويتامين « A » - « B » - « C » است و داراى سلولز زيادى است. و با آن روده ها را جارو مى كند. اگر شما داراى معده ى ضعيف بوده، و نمى توانيد نخود تازه را هضم كنيد، با غذاى خود كمى زيره ميل نماييد. وقتى سبز من خشك مى شود، ويتامين «C» خود را از دست مى دهد - اگر مرا لپه نكرده و نكوبيده ميل نمايند، هضم نشده دفع مى شوم.

مشخصات نخود فرنگى

من نوعى نخود سبز هستم كه در زمان ناصر الدين شاه به وسيله اتابك به ايران آمدم. ويتامين هاى من بيشتر از نخود معمولى است.

خلر يا جليان

اسم من خلر است به من جليان - ململى - بسله و كلول نيز مى گويند. غلاف دانه هاى من شبيه باقلا است و پنج نوع است. آنچه غلاف آن از باقلا كوچكتر و پوست آن ضخيم تر و عريض تر و دانه ى آن سفيد بوده به اندازه نخود است، آن را جليان سفيد گويند كه در رشت با آن باقلا قاتق مى سازند و آنچه دانه ى آن كوچك و پهن است، جليان سياه گويند. در شيراز به اين نوع جليان مشو و در اردستان و نواحى كرمان آن را كونيا كرد خوانند خوردن پخته ى آن با عسل جهت سرفه و پاك كردن ريه و درد سينه و نرم كردن آن ها و از بين بردن اخلاط فاسد و خارج كردن فضولات كثيف از امعاء مفيد است. شير - ادرار و حيض را زياد مى كند. ضماد انواع خلر جهت تقويت اعضاء و پاك كردن كك مك و با عسل جهت از بين بردن اورام نافع است، بخور آن سبب جمع شدن مورچه مى شود، و چون گاو آنرا بخورد، فربه خواهد شد و شير زيادى خواهد داد - ادامه در خوراك آن باعث تشنگى، و خوردن تر و تازه و ناپخته ى آن توليد سرگيجه مى كند. مخصوصا نوعى از آن كه كمى پهن است - مقدار خوراك آن تا ده گرم است. نوع وحشى خلر در زياد كردن شير تاءثير بيشترى دارد.

لپه

لپه نوعى نخود ريز است كه مقدار زيادترى سلولز دارد، و مواد قندى آن نيز زيادتر است.

خواص درمانى آن مانند نخود سبز مى‌باشد.

منبع: دكتر غياث‌الدين جزايري، زبان خوراكيها

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 04 دی 1390 ساعت 15:28

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

448امروزmod_vvisit_counter
1189دیروزmod_vvisit_counter
4362این هفتهmod_vvisit_counter
8129هفته گذشتهmod_vvisit_counter
21900این ماهmod_vvisit_counter
28772ماه گذشتهmod_vvisit_counter
750875کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 30 آبان 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج