طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

افتيمون

  • مشاهده در قالب PDF

من «سس يا افتيمون » هستم!

پزشكان سنتى ايران سرطان و جنون را با من معالجه مى كردند و در تحت شرايطى نتيجه مى‌گرفتند. تشمُع كبدى را هم مى‌توان با من معالجه كرد. انواع كوهى و بيابانى كه به دور صدها گياه طبى پيچيده مى شود گاهگاهى فوايدى معجزه آسا دارند كه اثر آن با فرآورده اى كه از يك منطقه ى ديگر با گياهان ديگر بدست آمده است متفاوت است...

 

 

 

مشخصات گياه سس يا افتيمون

اسم من «سس» بر وزن مس است در زبان انگليسي مرا « Dodder » مي‌نامند و در به زبان علمي مرا « Cuscuta epitymum Murr  » قيد كرده‌اند داراى انواع و اقسام كوچك و بزرگ سبز و قرمز مى باشم، به نوع قرمز كوچك من در كتب قديم - «افتيمون» و «دواء‌الجنون» و به انواع ديگر من - كشوت - كشوث - كثوت - اجمول - حامول و پيچ شبدر مى گفتند و با شرايط اختصاصى القاب ديگرى دارم كه در اين سطور به آن اشاره خواهد شد.

محل رشد گياه سس يا افتيمون

من همان گياهي هستم كه در باغچه ها و مزارع حتى كوه‌ها و بيابانها مانند نخ و ريسمان به دور بوته هاى گل و گياه و خار پيچيده و آنها را پژمرده و زرد كرده و شيره جان آنها را مى كشم. شما مرا آفت باغچه و مزارع مى دانيد ولى من دوست شما بوده و هستم.

خواص ضد سرطاني گياه سس يا افتيمون

سخت ترين امراض شما را كه مهمترين آنها سرطان است درمان كرده ام. در سالهاى اخير عده‌اى با مطالعه‌ى كتب قديمى، به خاصيت ضد سرطانى من پى برده و بدون توجه به شرايط اختصاصى و اتفاقى، خود را كاشف داروى ضد سرطان معرفى كرده و جار و جنجال به راه انداخته و پس از ناكامى سكوت كرده اند.

از خواص گياه سس يا افتيمون بيشتر آشنا شويم

غافل از اينكه من داراى دو نوع خاصيت هستم. يكى خاصيت دايمى و ذاتى و ديگرى خاصيت اكتسابى و اتفاقى. منافع ذاتى من لينت مزاج زياد شدن ادرار و عرق و بالاخره خارج كردن سموم داخلى و اخلاط است، ولى خواص اتفاقى من كه در حقيقت اكتسابى است هرگز ثابتى نبوده، و متغير است و بستگى به گياه دارد كه من به دور آن تنيده و با قلابهاى مكنده ى خود عوامل مفيد و درمانى آنها را مكيده و بر منافع خود افزوده‌ام. مثلا وقتى كه من به دور انواع پونه و آويشن مى پيچم «سس صعترى» لقب گرفته، براى قلب مخصوصا رماتيسم قلبى و امراض رماتيسمى مفيد مى شوم. و چنانچه به دور گياه سنبل الطيب پيچيده شوم، اثر من در آرامش ‍ قلب به مراتب از جوهر سنبل الطيب هم زيادتر مى شود و به همين دلايل است كه خواص من اتفاقى است و بستگى به شانس و اقبال بيمار دارد و اگر يك كميسيون تحقيق مرا در روى گياهان دارويى مختلف امتحان كند وبا چشم باز در معالجه امراض به كار برد موضوعات اتفاقى به صورت حقيقت در مى آيد.

تركيبات شيميايي

من داراى عوامل مسهلى - صمغى - مازويى بوده و خاكستر من داراى فسفر و پتاسيم و مواد كوسكوتالين و كوسكوتيندر و در تخمهاي من پيگمانهاي، آماربلين، كوسكوتين، يك نوع موم و مقداري روغن يافت مي شود.

درمان مريضي‌ها با سس يا افتيمون

من بادشكن - مسهل - سودا و صفرا و بلغم هستم. جهت امراض دماغى و عصبانى - صرع - ماليخوليا - مانيا - وسواس - كابوس - فلج - لقوه و بى حسى اعضا مفيد مى باشم - نوع صعترى من كه به دور آويشن تنيده باشد، با گل بنفشه براى امراض فوق مفيدتر است.

وقتى به دور كاسنى بيابانى پيچيده شوم، بهترين دوست كبد بوده، تشمع كبدى را از پيشرفت جلوگيرى مى كنم و چنانچه به دور گياهان سمى پيچم، مسموم كننده خواهم بوده، اگر به دور هندوانه ابوجهل بپيچم بيمار قندى را كه منشا عصبى داشته باشد، معالجه مى كنم. قسمت مورد استفاده من تارهاى نخى و بذر من مى باشد. من چنانچه گفتم به مزاج لينت مى دهم و چنانچه با فلفل و ادويه مصرف شوم. حالت اسهالى من سريعتر مى شود. براى پيران مناسب بوده نفخ معده را زايل مى كنم و جهت درمان امراض ‍ سودايى نظير ندارم. من جهت تبهاى كهنه - يرقان «هپاتيت» - تقويت معده و كبد سودمند مى باشم، و براى تنگي نفس - ديفترى و دل درد به كار مى روم، و با سكنجبين، عروق و طحال را باز مى كنم و فضولات متعفن را بيرون مى كنم. مطبوخ من براى باز كردن سده معده مفيد مى باشد.

انواع كوهى و بيابانى كه به دور صدها گياه طبى پيچيده مى شود گاهگاهى فوايدى معجزه آسا دارند كه اثر آن با فرآورده اى كه از يك منطقه ى ديگر با گياهان ديگر بدست آمده است متفاوت است و به همين جهت است كه استفاده از من بايستى تحت نظر يك هيئت علمى و تحقيقاتى باشد. مقدار خوراك من مرا شيخ الرئيس ابوعلى سينا تا چهار مثقال نوشته، ولى اكثر حكماى قديم تا سه مثقال مى دانند و نيز دستور داده اند كه مرا نبايد زياد جوشانده و حرارت داد و بذر مرا نيز نبايد كوبيد.

منبع: دكتر غياث‌الدين جزايري، زبان خوراكيها

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 04 دی 1390 ساعت 15:44

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

361امروزmod_vvisit_counter
738دیروزmod_vvisit_counter
6800این هفتهmod_vvisit_counter
7445هفته گذشتهmod_vvisit_counter
23097این ماهmod_vvisit_counter
22499ماه گذشتهmod_vvisit_counter
723300کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 03 آبان 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج