طب ائمه هداة اثنی عشر

Font Size

Screen

Profile

Layout

Direction

Menu Style

Cpanel

مقالات

left direction
right direction

سدر

  • مشاهده در قالب PDF

من «سدر» هستم!

جمع كننده معده و نرم كننده سينه بوده، ميوه رسيده من ارزش غذايى زيادى ندارد، بلكه منافع آن بيش از خاصيت غذايى آن است. معذلك مردمان جنوب ايران شكم خود را با ميوه­ى من سير مى­كنند. دويست و پنجاه گرم ميوه­ى من مسهل صفرا است. عطش را فرو مى­نشانم و ميوه ترش من صفرابر بسيار خوبى است....


مشخصات درخت سدر

اسم من «كنار» است، و ميوه درخت سدر مى­باشم. ميوه مرا به فارسى «كنار» و به عربى «نبق» مى­گويند، و كوهى آن زال نام دارد كه اعراب آن را ضال مى­نويسند - از ميوه هاى خنك هستم و از نظر شكل و خواص ‍ شبيه زالزالك مى‌باشم.

تركيبات شيميايي سدر

من داراى تانن - يك صمغ - جوهر زردك - يك نوع قند و ويتامين هاى « A » - « B » - « C » مى باشم.

خواص ميوره سدر

آب ميوه­ى شيرى من بازكننده سينه و معده است و كشنده كرم نيز مى­باشد. ميوه نارس من زياد تانن دارد، و شكم را جمع مى­كند. اگر مرا خشك كرده، و بعد آسيا نماييد، آرد آن جهت اسهال و زخم معده مفيد است. يك قاشق از اين آرد را با شربت ميل نماييد و از منافع آن استفاده كنيد. از مغز دانه هاى ميوه ى من شيره بكشيد، تب را پايين مى آورد و حرارت خون و صفرا را فرو مى نشاند و براى حصبه و مطبقه مفيد است، مطبوخ هسته هاى ميوه من، قابض بوده و ضماد كوبيده ى آن جهت شكستگى اعضا و تقويت آنها مفيد است. و ماليدن جوشانده غليظ آن جهت سستى اعضا و تقويت آنها سودبخش مى باشد - از اين ضماد به عضلات پاهاى اطفال بازيگوش كه زياد در حركت مى باشند بماليد، تا رفع خستگى آنها شود. ضماد شكوفه من در حمام جهت معالجه امراض جلدى توصيه شده است.

استفاده از برگ سدر براي شستشو

قبل از پيدايش صابون، شستشو با برگ درخت من در دنيا معمول بود - ضماد برگ من و شستشو با آن جهت بثورات جلدى و زخم هاى پوستى و گرفتن چرك بدن و تقويت مو و جلوگيرى از ريزش آن، و تقويت اعصاب و از بين بردن شپش و شپشك سودمند است.

از ضماد برگ من غافل نشويد

ضماد برگ من، جهت سر باز كردن و فرونشاندن اورام گرم تجويز شده است. جوشانده برگ تازه و خشك من هم جهت ورم­هاى گرم نافع است. از خاك اره چوب من، جهت جلوگيرى از خونريزى مى توان استفاده كرد و خوردن آن نيز از خونريزى معده جلوگيرى مى­كند اسهال و استسقا را معالجه مى كند. تنقيه جوشانده چوب من جهت زخم معده و روده مفيد است. ماليدن اين جوشانده روى زخم­هاى آبله منافع زياد دارد، اكثر فقرا و جوكيان هند، ريشه­ى مرا از زمين در آورده، آن را شسته و پوست آن را خراشيده و در آب مى­جوشاند و بعد صاف كرده، مجددا حرارت مى­دهند تا غليظ شود، اين شربت رنگ رخساره را باز مى­كند، و شكم را سير مى نمايد و بدن آنها را كه غذاى زياد نمى­خورند چاق و فربه نگاه مى­دارد.

منبع: دكتر غياث‌الدين جزايري، زبان خوراكيها

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 19 دی 1390 ساعت 08:17

اوقات شرعیآمار بازدیدکنندگان

810امروزmod_vvisit_counter
873دیروزmod_vvisit_counter
810این هفتهmod_vvisit_counter
5710هفته گذشتهmod_vvisit_counter
24058این ماهmod_vvisit_counter
28772ماه گذشتهmod_vvisit_counter
753033کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

امروز: 02 آذر 1393

آرشیو مطالب

نظرسنجی

نظرشما در مورد محتوای مطالب سایت چیست؟


نتایج